AKIPRESS.COM - The Third World Nomad Games will be held at the shore of Lake Issyk-Kul from September 2-8.
The Secretariat of the Third World Nomad Games released a program of sport and cultural events. The opening ceremony will be held on September 2 at the race track in Cholpon-Ata.
# |
Venue |
Sports |
Activities |
Time |
1 September 2018 Saturday |
||||
Sport Complex, Cholpon-Ata |
Tajik wrestling
|
Weighing at places of residence |
16:00 – 17:00 |
|
2 September 2018 Sunday |
||||
Sport Complex Cholpon-Ata |
Tajik wrestling (Carpets А,В, С)
|
Opening |
09:00 – 09:10 |
|
Preliminary fights |
09:10 – 13:00 |
|||
Final fights, awarding ceremony |
13:00 – 14:30 |
|||
Alysh (belt wrestling) |
Weighing at place of residence |
10:00 – 12:00 |
||
Toguz Korgool |
Draw procedure |
9:00 – 9:20 |
||
Mangala |
Draw procedure |
9:20 – 9:40 |
||
Ovari |
Draw procedure |
9:40 – 10:00 |
||
Toguz Korgool |
Round 1 |
10:00 – 12:00 |
||
Mangala |
Round 1 |
14-00 – 14:40 |
||
Ovari |
Round 1 |
15-00 – 15:40 |
||
Race Track, Cholpon-Ata
|
Kok Boru |
Draw procedure for teams |
16:00 – 18:00 |
|
Official Opening Ceremony of the Third World Nomad Games
|
20:00 – 23:00 |
|||
3 September 2018 Monday |
||||
Race Track, Cholpon-Ata
|
Kok Boru |
Opening ceremony |
09:00 – 09:30 |
|
Preliminary plays in subgroups |
09:30 – 18:30 |
|||
80 km distance race |
Dressage tests, Credentials Commission (jockey) |
16:00 – 18:00 |
||
Tug-of-war 1х1, 8х8 |
Registration of participants |
16:00 – 18:00 |
||
Sport Complex Cholpon-Ata |
Traditional Iranian wrestling, Turkmen wrestling Kazakh wrestling |
Weighing |
16:00 – 17:00 |
|
Toguz Korgool |
Round II |
10:00 – 12:00 |
||
Mangala |
Round II |
15:00 – 15:40 |
||
Ovari |
Round II |
17:00 – 17:40 |
||
Outdoor Stage of Sport Complex Cholpon-Ata |
Armwrestling |
Preliminary fights |
10:00 – 11:00 |
|
Opening ceremony |
11:00 – 11:30 |
|||
Continuation of preliminary fights |
11:30 – 15:30 |
|||
Final, awarding ceremony |
15:30 – 17:00 |
|||
Mas wrestling |
Weighing |
16:00 – 18:00 |
||
Cultural Program
|
||||
Ethno-Cultural Camp Kyrchyn,
Kyrchyn Gorge
|
Khan Ordo (Khan Camp), main stage
|
Rehearsal of the official opening of the theatrical production "Golden Age of Nomads"
|
10:00-12:00
|
|
Arrival of heads of state and officials to be led by President Sooronbai Jeenbekov
|
14:30
|
|||
Visit of official delegations to the ethno-cultural camp Kyrchyn
|
14:30-15:00
|
|||
Official opening ceremony of the ethno-cultural camp in the Kyrchyn Gorge with the theatrical production "Golden Age of Nomads"
|
15:00 – 16:15 |
|||
Concert of foreign artists and singers |
16:15-17:00
|
|||
Salbuurun program
|
17:00-17:30
|
|||
Program of the international festival of epics of the world (Manas, Kaichy, Olonho, others)
|
17:30-18:30
|
|||
Improvised singing contest among women and men Sarmerden
|
18:30-20:00
|
|||
Opening of the international ethno-ecological film forum Mongu (Glacier)
|
20:00-23:00 |
|||
Camps of regions of Kyrgyzstan
|
Camp of vacation hotels
|
10:00-18:00 |
||
Camp of restaurants (food court)
|
10:00-22:00 |
|||
Demonstration of traditions and rites (theatrical productions) Yurt decoration competition Fine arts competition Crafts competition Wedding |
16:30-17:30
|
|||
Hobbles cutting rite (when a toddler begins to make first steps) Crafts Fine arts Best yurt decoration contest |
17:40-18:45 |
|||
Elderly woman respect rite Crafts Fine arts Best yurt decoration contest |
17:00-18:00 |
|||
Camps of foreign delegations
|
Children's ethno-plays (a joint project with UNICEF) |
10:00-12:00 14:00-17:00 |
||
Martial arts of Middle Ages, ancient martial arts tournament
|
14:00-17:00 |
|||
International contest "World cuisine of nomads" |
14:00-18:00 |
|||
Demonstration of houses of nomads |
10:00-17:00 |
|||
Fancy riding |
14:00-17:00 |
|||
4 September 2018 Tuesday |
||||
Race track Cholpon-Ata |
80 km distance race |
Start, finish |
08:00 – 14:40 |
|
Awarding ceremony |
14:40 – 15:00 |
|||
Kok-Boru |
Preliminary plays in subgroups |
09:00 – 18:00 |
||
Tug-of-war 1х1, 8х8 (on the field) |
Preliminary rounds 1х1, 8х8 |
18:00 – 19:00 |
||
Finals 1х1, 8х8, awarding ceremony |
19:00 – 20:00 |
|||
Er Enish |
Weighing |
16:00 – 18:00 |
||
Horse race |
Registration of jockeys |
16:00 – 18:00 |
||
Sport Complex Cholpon-Ata |
Iranian wrestling (Carpet А), Turkmen wrestling (Carpet В), Kazakh wrestling (Carpet C) |
Preliminary fights |
09:00 – 12:00 |
|
Iranian wrestling Turkmen wrestling Kazakh wrestling |
Opening ceremony |
12:00 – 12:30 |
||
Iranian wrestling (Carpet А), Turkmen wrestling (Carpet В), Kazakh wrestling (Carpet C) |
Continued preliminary fights |
12:30 – 17:00 |
||
Iranian wrestling Turkmen wrestling Kazakh wrestling |
Finals, awarding ceremony |
18:00 – 20:00 |
||
Kyrgyz wrestling |
Weighing |
16:00 – 17:00 |
||
Toguz Korgool |
Round III |
10:00 – 12:00 |
||
Mangala |
Round III |
15:00 – 15:40 |
||
Ovari |
Round III |
17:00 – 17:40 |
||
Outdoor Stage of the Sport Complex Cholpon-Ata |
Mas wrestling |
Preliminary fights |
10:00 – 13:00 |
|
Opening ceremony |
13:00 – 13:30 |
|||
Continued preliminary fights |
13:30 – 17:30 |
|||
Finals, awarding ceremony |
17:30 – 19:00 |
|||
Sumo, Mongolian wrestling, Korean wrestling |
Weighing |
16:00 – 18:00 |
||
Cultural Program
|
||||
Kyrchyn
|
Khan Ordo, main stage
|
Master classes by craftsmen
Concert of foreign singers and artists
National clothing national competition
Middle Ages martial arts tournament
International competition "World Cuisine of Nomads" Program of the international festival of epics of the world (Manas, Kaichi, others)
International contest among improvised epic tellers
Concert
International ethno-ecological film forum Mongu (Glacier) |
10:00-11:00 11:00-12:00
12:00-13:00
13:00-13:30
13:30-14:00
14:00-15:00
15:00-18:00
18:00-20:00
20:00-23:00 |
|
Ethno-bazaar and fair of handicrafts, aplpied arts |
09:00-20:00 |
|||
National competition "Nomad Food" |
||||
Camps of regions of Kyrgyzstan
|
Demonstratio of national traditions and rites (theatrical productions)
|
10:00-18:00 |
||
Camps of vacation hotels
|
10:00-18:00 |
|||
Food court
|
10:00-22:00 |
|||
Camps of foreign delegations
|
Martial arts of Middle Ages. Tournament |
10:00-12:00 |
||
International competition "World Cuisine of Nomads" |
10:00-12:00 |
|||
Children's ethno-plays |
10:00-12:00 14:00-17:00 |
|||
Fancy riding
|
14:00-17:00 |
|||
Amfitheater Nomad, Bosteri village |
Opening of the international ethnocultural festival "The Universe of Nomads" Theatrical production "Song of a Steppe Wind" |
20:00-22:30 |
||
5 September 2018 Wednesday |
||||
Race Track Cholpon-Ata |
Kok Boru |
Preliminary plays in subgroups |
09:00 – 18:10 |
|
Kyrgyz horse wrestling |
Opening |
18:00 |
||
Preliminary fights |
18:10 – 19:30 |
|||
Sport Complex Cholpon-Ata |
Kyrgyz wrestling (Carpets А,В, С) |
Preliminary fights |
09:00 – 12:00 |
|
Opening |
12:00 – 12:30 |
|||
Continued preliminary fights |
12:30 – 17:00 |
|||
Finals, awarding |
18:00 – 20:00 |
|||
Turkish wrestling Azerbaijani wrestling |
Weighing |
16:00 – 17:00 |
||
Toguz Korgool |
Round IV |
10:00 – 12:00 |
||
Mangala |
Round IV |
15:00 – 15:40 |
||
Ovari |
Round IV |
17:00 – 17:40 |
||
Outdoor stage of the Sport Complex, Cholpon-Ata |
Sumo |
Preliminary fights |
09:00 – 10:00 |
|
Opening |
10:00 – 10:30 |
|||
Continued preliminary fights |
10:30 – 10:30 |
|||
Finals, awarding |
11:00 – 12:00 |
|||
Mongolian wrestling |
Preliminary fights |
12:30 – 14:00 |
||
Opening |
14:00 – 14:30 |
|||
Finals, awarding |
14:00 – 15:00 |
|||
Korean wrestling |
Preliminary fights |
15:30 – 17:00 |
||
Opening |
17:00 – 19:00 |
|||
Finals, Awarding |
19:00 – 20:00 |
|||
Cultural Program
|
||||
Kyrchyn
|
Khan Ordo, Main Stage
|
Felting carpet making contest |
10:00 |
|
Demonstration of weaving techniques and tools |
10:20 |
|||
Felt mat making contest |
10:35 |
|||
Rope making contest |
10:45 |
|||
Whip making contest |
11:00 |
|||
Fast yurt pole clearing contest |
11:15 |
|||
Blanket piling contest |
11:20-11:55 |
|||
Spinning wool into yarn contest |
11:55-12:15 |
|||
Speaking contest |
12:15-13:00 |
|||
National clothing contest |
13:00-14:30 |
|||
Final of the improvised epic tellers |
14:30-17:30 |
|||
Ethno-bazaar and fair of handicrafts and applied arts |
17:30-20:00
|
|||
International Ethno-Ecological Film Forum Mongu (Glacier) |
20:00-23:00 |
|||
Camp of public organizations |
National traditions and rites contest |
09:00-20:00 |
||
Camp of vacation hotels
|
10:00-18:00 |
|||
Food Court |
10:00-22:00 |
|||
|
||||
Camp of foreign delegations |
Ethno-Festival "The Universe of Nomads" |
10:00-18:00 |
||
|
Children's ethno-plays |
10:00-12:00 14:00-17:00 |
||
Amfitheater Nomad, Bosteri village |
The Universe of Nomads Theatrical production "The Patterns of the Earth" |
20:00-22:30 |
||
6 September 2018 (Thuresday) |
||||
Race Track Cholpon-Ata |
Kyrgyz horse wrestling |
Preliminary finals |
09:00 – 12:00 |
|
1,600 m flat racing |
Horses led into the starting gate |
12:00 – 12:10 |
||
Start, end of racing, awarding |
12:10 – 12:25 |
|||
Kunan Chabysh (3-year-old horses racing) 11 000 m |
Horses led into the starting gate |
12:25– 12:35 |
||
Start, end of racing, awarding |
12:35 – 13:10 |
|||
Flat racing 2400 m |
Horses led into the starting gate |
13:10 – 13:20 |
||
Start, end of racing, awarding |
13:20 – 13:35 |
|||
Byshty jorgo 6 000 m |
Horses led into the starting gate |
13:35 – 13:45 |
||
Start, end of racing, awarding |
13:45 – 14:00 |
|||
Flat racing 3200 m |
Horses led into the starting gate |
14:00 – 14:10 |
||
Start, end of racing, awarding |
14:10 – 14:30 |
|||
Kok Boru |
Semi-finals |
16:00 – 19:30 |
||
Sport Complex Cholpon-Ata |
Turkish wrestling (Carpets А,В, С) |
Preliminary fights |
09:00 – 10:00 |
|
Opening |
10:00 – 10:30 |
|||
Continued preliminary fights |
10:30 – 13:30 |
|||
Finals, awarding ceremony |
13:30 – 14:00 |
|||
Azerbaijani wrestling |
Preliminary fights |
14:30 – 15:30 |
||
Opening |
15:30 – 16:00 |
|||
Continued preliminary fights |
16:60 – 18:00 |
|||
Finals, awarding ceremony |
18:00 – 20:00 |
|||
Sambo, Kurash |
Weighing |
16:00 – 17:00 |
||
Тoguz Korgool |
Round V |
10:00 – 12:00 |
||
Lunch |
13:00 – 14:00 |
|||
Mangala |
Round V |
15:00 – 15:40 |
||
Ovari |
Round V |
17:00 – 17:40 |
||
Cultural Program
|
||||
Kyrchyn
|
Khan Ordo, Main Stage |
Improvised singing contest amonf men and women Sarmerden |
10:00-11:30 |
|
Selection of winners by the jury |
10:00-11:00 |
|||
Concert and awarding winners |
12:00-15:00 |
|||
Salbuurun and other national sports |
09:00-20:00 |
|||
Conclusion of ethno-bazaar and fair of handicrafts |
09:00-20:00 |
|||
Official closure of cultura events at Kyrchyn |
09:00-20:00 |
|||
Camps of regions of Kyrgyzstan |
Camps of vacation hotels
|
10:00-18:00 |
||
Food court
|
10:00-22:00"Nomad's House" |
|||
Camps of foreign delegations
|
Children's ethno-games |
10:00-12:00 14:00-17:00 |
||
Amfitheater Nomad, Bosteri |
The Festival "The Universe of Nomads" Theatrical production "Shadow of a Nomad" |
20:00-22:30 |
||
7 September 2018 Friday |
||||
Race Track Cholpon-Ata |
Jorgo Salysh race 11 000 m |
Horses led to the gate |
10:00 – 10:15 |
|
Start, end of race, awarding ceremony |
10:15 – 11:00 |
|||
At Chabysh race 22 000 m |
Horses led to the gate |
11:30 – 11:45 |
||
Start, end of race, awarding ceremony |
11:45 – 12:35 |
|||
Kyrgyz horse wrestling |
Finals, awarding ceremony |
13:30 – 15:00 |
||
Kok Boru |
Game for the 3rd and 4th places |
15:30 – 17:00 |
||
Game for the 1st and 2nd places |
18:00 – 19:30 |
|||
Awarding ceremony |
19:30 – 20:00 |
|||
Sport Complex, Cholpon-Ata |
Kurash (Carpets А,В, С) |
Opening |
09:00 – 09:30 |
|
Preliminary fights |
09:30 – 12:30 |
|||
Finals, awarding ceremony |
12:30 – 14:00 |
|||
Sambo (Carpets А,В, С) |
Preliminary fights |
14:00 – 15:00 |
||
Opening ceremony |
15:00 – 15:30 |
|||
Continued preliminary fights |
15:30 – 18:00 |
|||
Finals, awarding ceremony |
18:00 – 20:00 |
|||
Nomad wrestling |
Registration |
21:00 – 22:00 |
||
Toguz Korgool |
Round VI |
10:00 – 12:00 |
||
Mangala |
Round VI |
15:00 – 15:40 |
||
Оvari |
Round VI |
17:00 – 17:40 |
||
Amfitheater Nomad, Bosteri |
Closure of the Festival "The Universe of Nomads" Theatrical production "Nomad's House" |
20:00-22:30 |
||
8 September 2018 Saturday |
||||
Sport Complex Cholpon-Ata |
Nomad wrestling |
Opening ceremony |
11:00 – 11:30 |
|
Preliminary fights |
11:30 – 14:00 |
|||
Finals, awarding ceremony |
14:00 – 14:30 |
|||
Toguz Korgool |
Round VII |
9:00 – 11:00 |
||
Mangala |
Round VII |
11:20 – 12:00 |
||
Ovari |
Round VII |
12:20 – 13:00 |
||
Toguz Korgool, Mangala, Ovari |
Closure of competitions, awarding ceremony |
14-30 – 15:30 |
||
Race track Cholpon-Ata |
Official closing ceremony of the Third World Nomad Games |
20:00 |
The program can be changed slightly by the time of the Games.